Leuke activiteiten voor je pomeriaan zijn bijvoorbeeld fietsen, agility training of een dagje naar het strand. Wat vind jouw pomeriaan het leukst?
Leuke activiteiten voor je pomeriaan
Mijn pomeriaan Sketch is inmiddels vijf jaar oud, maar ik herinner me de dag dat ik haar voor het eerst in mijn armen had nog als de dag van gisteren. Ik had tot die tijd eigenlijk niet echt ervaring met honden. Toen ik klein was hadden we thuis wel een hond, maar dat is eigenlijk niet echt te vergelijken met zelf een hond adopteren. Ik weet nog dat ik mij van tevoren wel eens afvroeg wat ze allemaal leuk zou vinden om te doen en inmiddels weet ik dat natuurlijk wel. Sketch is in veel gevallen precies zoals andere pomeriaantjes. Pomeriaantjes zijn dan misschien klein, maar ze verkeren in de veronderstelling dat ze heel groot zijn. Eigenlijk zijn het gewoon heel grote en dappere honden in heel kleine lijfjes. Ze is eindeloos enthousiast, nieuwsgierig, aanhankelijk en ze heeft een tomeloze energie en dat zijn dus echt karaktereigenschappen die de meeste pomeriaantjes hebben. Qua spelen echter, verschilt ze nogal van andere pomeriaantjes. Ze kwam bij mij toen ze vijf maanden oud was en ik had divers hondenspeelgoed voor haar gekocht. Al snel kwam ik er echter achter dat ze het meeste hondenspeelgoed eigenlijk totaal oninteressant vond. Ze vond een grote knuffel wel leuk, maar daar bleef het ook wel bij. Kleine tennisballetjes die ik voor haar kocht, lagen op bepaalde momenten alleen aan het andere eind van de kamer omdat ze er per ongeluk tegenaan was gelopen en niet omdat ze deze balletjes nu zo leuk vond om mee te spelen. Ook ‘fetch’ heeft ze letterlijk nog nooit gedaan. Uiteraard heb ik dit wel geprobeerd, maar als ik iets weggooi, kijkt ze me eigenlijk alleen maar aan met een blik die zoveel wil zeggen als: ‘Haal het lekker zelf weer op’. Dat Sketch niet graag speelt, wil natuurlijk niet zeggen dat ze heel de dag alleen maar ligt te slapen. Heb jij nu ook een pomeriaan of een andere hond die niet graag speelt met het ‘standaard hondenspeelgoed’ of krijg je binnenkort een hond en vraag je je af of en hoe je zo’n hondje nu eigenlijk moet ‘entertainen’? Er zijn genoeg leuke activiteiten voor je pomeriaan te bedenken. Het enige wat jij moet doen is ontdekken wat jouw pomeriaan leuk vind en dan gaat de rest meestal vanzelf.
Met je pomeriaan naar het bos of naar het strand
Hoewel een pomeriaan een klein hondje is, heeft hij enorm veel energie. Een pomeriaan is vanwege zijn bouw natuurlijk geen hond waar je úren op een dag mee kunt lopen. Online zijn er allerlei richtlijnen en gemiddelden te vinden die betrekking hebben op de duur en frequentie van je dagelijkse wandelsessies, maar elke pomeriaan is natuurlijk anders. Ik vind wandelen met Sketch altijd fijn om te doen. Het zorgt ervoor dat ik zelf lekker buiten ben en wat beweging krijg, maar ik weet dat ze het zelf ook leuk vind. Sketch heeft een absolute hekel aan regen, dus wanneer het regent wacht ik of tot het voorbij is of, als het echt een hele dag aan het regenen is, laat ik haar alleen even op een grasveld zitten zodat ze zich in ieder geval kan ontlasten. Met je pomeriaan naar buiten gaan betekent natuurlijk niet alleen maar dat hij een plas en een poep doet en weer direct naar binnen gaat. Voor jouw hond is zo’n wandeling namelijk ook de manier om lekker te rennen, de wereld te ontdekken en voldoende beweging te krijgen. Onderschat vooral niet hoe belangrijk dat voor je hond is. Wandelingen maken met je hond doe je dagelijks meerdere keren en waarschijnlijk zullen veel mensen ongeveer dezelfde routes afleggen tijdens die wandelingen. Hoewel routines belangrijk zijn voor honden, is het voor hen zeker ook erg leuk om eens naar een andere locatie te gaan om te kunnen wandelen en spelen. Ik doe Sketch met weinig dingen een groter plezier dan met haar naar het strand of naar het bos te gaan. Houd er rekening mee dat hondjes in sommige bosgebieden aangelijnd moeten blijven. Dit heeft in de meeste gevallen te maken met wilde dieren die daar rond lopen. Ik woon zelf bijvoorbeeld in de buurt van de Posbank, en daar moeten honden altijd aangelijnd blijven. Verder ga ik een paar keer per jaar met Sketch naar het hondenstrand in Noordwijk. Op dit strand mogen honden het hele jaar door los lopen, dus ook in de zomer. Op veel andere stranden in Nederland zijn honden aangelijnd welkom buiten de zomerperiode. Ook dan is het voor honden erg leuk om naar het strand te gaan. Veel honden en ook pomeriaantjes houden erg van zwemmen. Sketch maak ik daar dan weer niet zo blij mee, maar vorig jaar is ze wel voor het eerst zelf met haar pootjes in het water gegaan en dat was voor haar echt een overwinning. Een pomeriaan is erg klein en hoewel hondjes in principe van nature kunnen zwemmen, moet je je pomeriaan nooit alleen in de zee laten. De stroming is gewoon te sterk voor die kleine lijfjes, dus let hier altijd goed op.
![leuke dingen om te doen met je pomeriaan](https://bychristiana.nl/wp-content/uploads/2025/01/leuke_activiteiten_voor_je_pomeriaan_02-copy.jpg)
Fietsen met je pomeriaan
Waar je veel pomeraantjes ook heel blij mee maakt, is met fietsen. Ik zie regelmatig mensen die hun hond naast de fiets laten rennen, maar dat moet je natuurlijk met je pomeriaan nooit doen. Een pomeriaan is hier simpelweg veel te klein voor en dit kan dus echt (levens)gevaarlijk zijn. Je pomeriaan in een mandje meenemen op de fiets kan natuurlijk wel. Sketch vind dit enorm leuk en dat is altijd heel aandoenlijk om te zien. Ik weet nog dat ik dit in het begin wel wat spannend vond. Ik wist natuurlijk van tevoren niet hoe ze hierop zou reageren. Ik ben dus eerst met de fiets aan de hand gaan lopen. Later ben ik gaan fietsen op heel rustige stukjes en inmiddels fiets ik vrijwel overal met haar. Ik zorg altijd voor een zacht dekentje in het mandje, zodat ze comfortabel zit. Het kan natuurlijk zo zijn dat je pomeriaan probeert om uit het mandje te komen. In dat geval kun je kiezen voor een hondenfietsmand met een draadkoepel. Dan kan je hondje wel gewoon lekker om zich heen kijken, maar er niet uit springen.
Playdates zijn ook leuke activiteiten voor je pomeriaan
De ene pomeriaan is meer gefocust op mensen en de andere pomeriaan juist meer op andere hondjes. Is dat laatste het geval, dan zijn de zogenaamde playdates altijd heel erg leuk om je pomeriaan mee naartoe te nemen. Simpel gezegd zijn dit georganiseerde bijeenkomsten speciaal voor pomeriaantjes. Via Facebook en Instagram kun je vrij eenvoudig dit soort groepen vinden. Dit soort playdates worden natuurlijk ook volop georganiseerd voor andere rassen en je ziet ze ook wel voor ‘kleine hondjes’, dus dan kun je daar ook met andere kleine hondjes behalve je pomeriaan naartoe. Uiteraard kun je je pomeriaan ook gewoon in een park of uitlaatplaats laten spelen met andere honden, maar het leuke van die georganiseerde playdates is natuurlijk dat er echt alleen maar pomeriaantjes komen en dus niet heel grote honden die wellicht wat te enthousiast zijn voor je kleine pom.
Agility en spelen met je pomeriaan
Pomeriaantjes zijn slimme en heel actieve hondjes en agility training is dus ook een zeer leuke activiteit voor je pomeriaan. Hierbij moet je pomeriaan een parcours afleggen met ‘hindernissen’, denk daarbij aan tunnels, wipwaps, slaloms en hordes. Het doel is om je pomeriaan het parcours zo snel mogelijk en met zo min mogelijk fouten te laten afleggen. Agility training is niet alleen leuk, het is ook heel goed voor de fysieke fitheid van je pom. Wil je starten met agility training, dan is het belangrijk dat je pomeriaan alvast alle basis commando’s kent, zoals ‘blijf’, ‘zit’ en ‘hier’. Is agility training niet iets voor jullie? Vrijwel elke pomeriaan vind spelen leuk! Sketch is dus niet zo van het hondenspeelgoed, maar ‘stoeien’ vind ze altijd heel erg leuk. Ook speelgoed waar ze zelf snackjes uit moet halen valt altijd goed in de smaak. Zo had ze toen ze klein was bijvoorbeeld een Acitivity flip board. Deze heb je in diverse moeilijkheidsgradaties en de bedoeling is dat je snackjes in het bord verstopt. Ze krijgt de snackjes zodra ze een ‘deurtje’ op ‘klepje’ opent. Je kunt zo’n bord natuurlijk ook gebruiken voor gewone brokken, wanneer je pomeriaan bijvoorbeeld te snel eet of echt schrokt. Verder zijn een snuffelmat en de Kong ook leuke speeltjes waar je snacks in kunt verstoppen.
© ByChristiana, tekst. Erica Budding, fotografie. All rights reserved.