Koningsdag is hét moment waarop straten veranderen in één grote vrijmarkt vol verborgen parels, maar alleen wie weet waar hij moet kijken, gaat met de mooiste vondsten naar huis.
Waarom Koningsdag de perfecte dag is om mooie tweedehands spullen te scoren
Koningsdag is het perfecte moment om op de vrijmarkt de mooiste tweedehands spullen te vinden, en in dit artikel ontdek je praktische tips om slimmer te zoeken, verborgen parels te herkennen en met de mooiste tweedehands vondsten naar huis te gaan. Aankomende week is het alweer zover. Niets leuker om te gaan schatzoeken op Koningsdag. In feite is het niet eens zozeer het feit dat je spulletjes hier vaak (veel) goedkoper kunt vinden dan in winkels, het gaat natuurlijk vooral om het feit dat je heel bijzondere en unieke vondsten kunt doen. Ik vind het altijd enorm leuk om op zoek te gaan naar tweedehands vondsten, net zoals ik kringlopen altijd heel erg leuk vind. Hoewel vintage spullen steeds geliefder worden in interieurs, hoor ik toch nog vaak dat mensen ‘niets kunnen vinden’ op een rommelmarkt of in een kringloopwinkel. Ik deel mijn tips voor het vinden van de mooiste tweedehands spullen op Koningsdag.
Ga vroeg op pad voor de beste Koningsdag vondsten
Koningsdag is echt een dag om op pad te zijn, wil je gaan schatzoeken, ga dan op tijd de deur uit. De reden daarvoor is heel simpel, zo heb je de eerste en de meeste keus. Op Koningsdag zul je ongetwijfeld een hoop kleedjes en kramen met ‘rotzooi’ tegenkomen, maar geloof me; er kunnen echt párels tussen die ‘rotzooi’ liggen. Veel vrijmarkten beginnen trouwens ook al tijdens Koningsnacht, dus in feite kun je zondagavond al beginnen met je zoektocht naar de mooiste tweedehands spullen.
Denk in mogelijkheden: van ‘rommel’ naar unieke schatten
Denk vooral in mogelijkheden en wees creatief. Zie je bijvoorbeeld een ontzettend gave lamp met een gescheurde kap erop of een kap die totaal je kleur niet is? Zoek er dan een andere kap bij. Wellicht heb je thuis nog een kap liggen, of je koopt een nieuwe lampenkap in de winkel. Het mixen en matchen met lampvoeten en kappen is tegenwoordig sowieso helemaal ‘in’. Zie je een schilderij met een mooie lijst, maar spreekt de afbeelding in de lijst je niet aan? Dan doe je er zelf een andere afbeelding in. Een oud kastje of krukje kun je verven of voorzien van nieuwe knoppen, een metalen plantenrekje kun je verven met een spraypaint en een voorraadpot met een beschadigd deksel kan een bloempot of een vaas worden.
Hoe kun je goed afdingen op Koningsdag?
Tijdens het schatzoeken op Koningsdag hoort afdingen er natuurlijk gewoon een beetje bij, maar hou dit wel leuk. Zeker wanneer je heel specifiek op zoek bent naar bepaalde items, weet je vaak heel goed hoeveel zoiets waard is. Vaak worden spullen op Koningsdag al heel goedkoop aangeboden en wanneer iemand je iets voor een euro aanbiedt, is het éigenlijk een beetje flauw om te zeggen dat je er vijftig cent voor wilt geven. Heb respect voor de verkoper en zijn spullen. Het is toch veel leuker om op een enthousiaste en vriendelijke manier aan de verkoper te vragen of je dat ene mooie vaasje voor drie euro mag meenemen, in plaats van ‘drie’ te schreeuwen? Ik sta zelf ook wel eens op een rommelmarkt en het gaat hier vaak om de gun-factor. Ik heb ook veel liever dat mijn oude spulletjes met iemand mee naar huis gaan die er écht dol op is. Onthoud bovendien dat de meeste spullen op zo’n kraam of kleedje tweedehands spullen zijn. Het kan dus zijn dat die spullen er niet meer helemaal gaaf uitzien, daar is de prijs vaak ook naar. Ding verder niet af om het afdingen en al helemaal niet met ‘slappe excuses’. Ik zal nooit vergeten dat ik op een rommelmarkt het volgende gesprek opving. Een vrouw zeurde over een blouse van twee euro. Ze wilde er een euro voor geven, ‘want ze wist niet of de blouse haar wel paste’. ‘Nou’, zei de verkoper toen, ‘voor één euro weet je dat toch nog steeds niet?’. Chapeau, dacht ik toen, want als een blouse je gewoon echt niet past is die ene euro zogezegd ook weggegooid geld, toch?
Hoe vind je de mooiste tweedehands spullen op Koningsdag?
Neem tijdens het schatzoeken op Koningsdag de tijd om je ogen goed de kost te geven. Kijk niet alleen op de kraam. Vaak staat er namelijk van alles in dozen of kratten voor de kraam en hangt er bovendien van alles boven. Zoek ook in die dozen, wie weet wat je tegenkomt. Het loont ook zeker de moeite om een tweede ronde te lopen langs kraampjes of kleedjes waar je al geweest bent. Het komt niet zelden voor dat mensen heel veel spullen bij zich hebben en steeds nieuwe spullen op hun kraam neerleggen als ze het een en ander verkocht hebben. Vraag het ook vooral aan verkopers wanneer je heel specifiek op zoek bent naar bepaalde dingen. In feite is schatzoeken op Koningsdag niet voor de twijfelaars. Van alles is er in principe maar één exemplaar en als jij het niet meeneemt, dan neemt de persoon na jou het wel mee. Verkopers zullen zelden spullen apart houden zonder een aanbetaling, want waarom zouden ze? Zij staan daar immers om juist zoveel mogelijk spullen kwijt te raken.
Welke spullen kun je verwachten op de Koningsdag vrijmarkt?
Je kunt op Koningsdag natuurlijk met een missie op pad gaan, maar eigenlijk is zo’n dag juist leuk om je te laten verrassen. Er zijn natuurlijk wel een aantal items die je gegarandeerd gaat tegenkomen, van die tweedehands vondsten die iedereen wel aanbiedt. Boeken zijn daar een goed voorbeeld zijn. Het aanbod van tweedehands boeken is altijd enorm groot. Zelf zoek ik altijd naar tweedehands woonaccessoires, ik ben helemaal into het aardewerk de laatste jaren. Zo vond ik het geweldige aardewerk vaasje wat je hier op de kast ziet staan vorig jaar voor twee euro op Koningsdag. Ook het zwarte vaasje was een geweldige tweedehands vondst. Het leuke van dit vaasje is dat het een spuuglelijke kleur had, maar ik heb hem zelf zwart geverfd waardoor hij perfect in mijn interieur past. Ik betaalde hier een euro voor. Qua woonaccessoires zit je dus ook goed op Koningsdag. Servies, bloempotten, vazen, fotolijsten en lampen worden altijd volop aangeboden. Op zoek naar kleding? Ook dan zit je goed, misschien is het aanbod kleding wel het allergrootste aanbod op de vrijmarkt.
© ByChristiana, tekst. Erica Budding, fotografie. All rights reserved.

